Shibari


W języku japońskim "Shibari" dosłownie oznacza "wiązać". We współczesnym rozumieniu Shibari opisywane jest jako starojapońskia artystyczna forma wiązania / unieruchamiania przy użyciu liny.

Shibari swój początek miało w Hojo-jutsu, wojennej sztuce unieruchamiania jeńców. W Japonii od 1400 do 1700 roku, podczas zatrzymań i tortur wykonywanych przez lokalną policję i Samurajów, honor tych pradawnych wojowników nakazywał im dobre traktowanie więźniów. Używali oni różnych technik wiązania swych jeńców, pokazując przy tym honor i status samych uwięzionych.

Pod koniec XIX i na początku XX wieku ewoluowała nowa forma erotycznego Hojo-jutsu, nazwana Kinbaku. Dziś, szczególnie na zachodzie, sztuka erotycznego wiązania nazywana jest - Shibari. Nie ma ona jednak konotacji ze sztuką wojenną, a z japońskim Kinbaku. Zwyczajnie na zachodzie określenie Shibari bardziej się utrwaliło.

Wiązanie w stylu Shibari tworzy geometryczne wzory i kształty za pomocą liny, która pięknie kontrastuje z naturalnymi kształtami człowieka. Lina i jej struktura zapewnia znakomity kontrast do gładkiej ludzkiej skóry i kształtów. W Shibari osoba wiązana jest płutnem, lina jest pędzlem i malowidłem, a osoba wiążąca artystą.

Estetyczne rozmieszczenie lin i węzłów na ciele osoby wiązanej technikami Shibari, podkreśla cechy jej zmysłowości, wrażliwości, a także wytrzymałości. Usytuowanie węzłów w odpowiednich miejscach stymuluje punkty nacisku na ciele, podobnie do techniki akupunktury i Shiatsu, formy japońskiego masażu. Niektórzy uważają, że  doświadczenie Shibari także stymuluje przepływ energii Ki.

Współcześni praktycy Shibari cieszą się tworzeniem pięknych zatrzymanych obrazów, pokazami na żywo, czy nagrywanym filmem. Shibari często jest również wykorzystywane w praktykach BDSM jako rozwinięcie i wzmocnienie seksualnej aktywności.

 

                    

 

Jeśli interesujesz się temtyką związaną z BDSM być może zainteresuje Cię:

Darmowa rejestracja na BDSM Club Forum BDSM Blog BDSM Wydarzenia BDSM