Fetysz | Fetysze | Fetyszysta


Fakt, że podoba Ci się widok partnerki w wysokich szpilkach podczas seksu nie musi od razu oznaczać, że masz fetysz butów. O fetyszu mówimy, gdy podniecenie seksualne występuje w odpowiedzi na bodziec zewnętrzny, który u większości społeczeństwa nie ma konotacji erotycznych, np. buty, stopy, rajstopy, palenie papierosów, itp. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Wielu fetyszystów musi dotykać, mieć kontakt z obiektem swojego pożądania lub fantazjować na jego temat, aby wywołać podniecenie seksualne, uzyskać erekcję, czy w końcu osiągnąć orgazm. Osoba z określonym fetyszem może masturbować się trzymając obiekt swojego pożądania; wąchać, ocierać się, smakować, czy patrzeć. Może również poprosić swojego partnera, aby założył ten obiekt lub użył go w trakcie seksu.

 

Najpopularniejsze fetysze

Ludzie są w stanie uczynić swój fetysz niemal ze wszystkiego. Istnieje wiele stron internetowych opisujących nawet najrzadsze fetysze. Generalnie "wszystko, co jesteś sobie w stanie wyobrazić"... Na podstawie badań, za najbardziej popularne fetysze zostały uznane te obejmujące części ciała: stopy, otyłość, kolczykowanie, czy tatuaże. Fetysz stóp z wymienionych wcześniej jest najbardziej popularny. Niedaleko niżej są fetysze związane z płynami ustrojowymi, rozmiarami ciała, czy włosami. Po częściach ciała następna w kolejności jest garderoba: najbardziej popularne są ubrania noszone na biodrach i nogach: rajstopy, pończochy, czy spódnice. Tuż za nimi plasują się buty i bielizna. Częstymi fetyszami są również te wymagające kontaktu z materiałem: skóra, guma, lateks. Dla niektórych fetyszem jest przebranie siebie i partnera w futrzane kostiumy zwierząt.

 

Skąd biorą się fetysze?

Specjaliści od zachowań seksualnych nie są zgodni, co do powodów występowania fetyszy. Niektórzy ludzie odczuwają pociąg do rzeczy zapamiętanych jeszcze w dzieciństwie, zanim w ogóle byli świadomi swojej seksualności. Fetysz może również wynikać z zobaczenia niestosownych zachowań seksualnych, czy w skutek wykorzystania w dzieciństwie.

 

Czy posiadanie fetyszu jest w porządku?

Seksualny fetysz nie jest z definicji zaburzeniem, ale może osiągnąć ten poziom jeśli fiksacja na punkcie obiektu przybierze taki rozmiar, że osoba nie będzie w stanie się kontrolować, czy myśleć o innych rzeczach. Niezależnie od tego, czy ktoś robi to sam, czy z partnerem, jeśli są z tym szczęśliwi - nie stanowi to problemu. Tak długo, jak przyjemność nadal trwa i nikt nie jest do tego zmuszany. W chwili gdy mamy do czynienia z zaburzeniem, zachowanie fetyszysty zaczynać wymykać się spod kontroli. Niektórzy mogą urywać się z pracy, czy znikać z domu, aby praktykować swój fetysz w tajemnicy. Ta fascynacja może również powodować, że nie są zdolni do wykonywania swojej pracy. W takich lub podobnych sytuacjach dobrze by było zasięgnąć opinii lekarza.

Aby jednak nie kończyć na smutno, wiele fetyszy jest nieszkodliwych. Podczas badania na "dorosłych dzieciach / miłośnikach pieluch", które wykonano na prawie 1800 mężczyznach i 140 kobietach, wykazano że zdecydowana większość z nich czuje się komfortowo ze swoim fetyszem i nie stanowił on dla nich żadnego problemu. To samo można powiedzieć o ludziach którzy lubią bondage, dyscyplinę i dominację, sadyzm i masochizm, znane jako BDSM. Tak długo, jak wszyscy uczestnicy się na to zgadzają, nikt nie robi nic wbrew swojej woli i nikt doznaje trwałych śladów czy uszkodzeń ciała - wszyscy są szczęśliwi...

 

                    

 

Jeśli interesujesz się temtyką związaną z BDSM być może zainteresuje Cię:

Darmowa rejestracja na BDSM Club Forum BDSM Blog BDSM Wydarzenia BDSM